Кратко ревю: Asus Transformer T100TAF

В предходното си ревю ви запознах с Toshiba Satellite Click Mini, сега имам на разположение сходно устройство, но в по-различна конфигурация и от друг производител. Това показва разнообразните възможности, които настоящата платформа на Intel дава в сегмента на хибридните устройства от нисък клас.

Asus Transformer Book T100TAF е бюджетно хибридно решение представляващо Windows 8.1 базиран таблет в комбинация с откачаща се клавиатура, в която разполагате с 500GB твърд диск и стандартен USB 2.0 порт.

Основни характеристики:

- Процесор: Intel Atom BayTrail-T Z3735F QuadCore (2M Cache, 1.33GHz/1.83GHz)
- ОС: Windows 8.1 + Office 365 Personal (абонамент за 1 година) обновление до Windows 10
- Дисплей: сензорен 10.1" WideView IPS (1366x768) Glare
- HD Graphics Gen7 (BayTrail)
- Памет: 2GB LPDDR3
- За съхранение: 32 GB eMMC + 500 GB 5400R SATA (докинг)
- Свързваемост и други: MicroUSB, MicroHDMI, MicroSD, 3.5 мм жак, DualBand WiFI, Bluetooth, G-сензор, сензор за околна осветеност, жироскоп, e-компас, камера / USB 2.0, клавиатура, тъчпад
- Звук: Стерео говорители
- Батерия: 31WHrs, 8060mAh, 2-Клетъчна Li-ion polymer
- Размери:
Таблет: 263 x 171 x 10.5 мм, 550 г
Мобилен док: 263 x 171 x 10 мм, тегло с таблета 1070 г


Дизайн

Относно дизайна на устройството няма кой знае какви особености. Таблетът е с полирано покритие на капака и предлага Micro USB порт, Micro HDMI порт, 3.5 мм жак за слушалки и Micro SD слот за памет карти. Бутоните за управление на звука, както и Windows бутонът са разположени от ляво на екрана, а бутонът за включване/изключване/заспиване е разположен отгоре в ляво.

Прикачащият механизъм е доста опростен – за да откачите таблета от док станцията натискате разположения централно под екрана бутон и дърпате. За закачане просто напасвате таблета към закачащия механизъм и натискате. Устройството продължава работата си при разкачане/закачане.

Изработката на Asus изглежда стабилна, като и тук подобно на модела на Toshiba недостатък е невъзможността за постигане на по-широк ъгъл на отваряне в док режим.


Функционалност

Определено този тип устройства са предназначени за често пътуващите хора, които имат необходимост от нещо повече от смартфон/таблет с възможност за добавено пространство за съхранение на съдържание и клавиатура, която е удобна за писане.

IPS екранът е със стандартната в днешно време резолюция и благодарение на въпросната технология дава добри ъгли на видимост. За съжаление подобно на голяма част от таблетите, и тук остават пръстови отпечатъци.

Хибридът е с пасивно охлаждане, което означава, че няма вентилатори, които да издават шум по време на работа. Единственият звук, който се чува е от работата на твърдия диск, и както можете да очаквате, той не е много силен и дразнещ.

Определено за мен е проблем това, че загрява и дори пари при натоварване. Това забелязах по време на теста ми за издръжливост на батерията. В дясната си част таблетът става доста топъл и направо горещ. При умерено натоварване, като браузинг и работа с документи се наблюдава далеч по-леко затопляне, което не е неприятно.

С клавиатурата ще ви трябва повечко време за свикване ако използвате стандартна пълноразмерна. Хубавото е че клавишите имат добър ход и все пак са удобни при натиск и със сравнително добра големина. Тъчпадът е малък, но използваем. Препоръчвам ви да си вземете безжична мишка, за предпочитане Bluetooth, за да не запълвате единствения порт.

Моделът има вградени стерео говорители намиращи се на гърба. Силата на звука е на сравнително добро ниво за този тип устройства, но почти липсват ниските тонове. Като цяло в това отношение има какво да се желае, но поне получавате базово покритие, а има и жак за слушалки.

Сериозни затруднения имах при зареждане на устройството, освен че ставаше доста бавно, понякога изобщо не се зареждаше, въпреки включването на приложения адаптер за часове наред.

При стрийминг на видео от YouTube няма проблеми до 1080p (Full HD), но при по-висока резолюция вече се наблюдават насичания. Възпроизвеждането на 1080p от файл също не е проблем.

Intel Bay Trail в действие

Иска ми се да се спра малко повече на платформата на Intel, която е в основата на устройството.

Видимо е развитието, което бележи компанията по отношение на мобилната си платформа. Преди за подобен тип производителност бяха необходими по-мощни процесори, водещи до по-големи размери на устройствата и съответно наличието на активно охлаждане.

Сега Windows работи добре при използването на настоящото поколение Atom процесори, за разлика от преди, когато производителността беше доста ниска.

При инсталирането на приложения все още има какво да се желае по отношение на скорост, но след като сте направили инсталациите на използваните от вас приложения, работата е гладка. Наличието на добрия процесор в комбинация със SSD дава бърза реакция и при зареждане на самата операционна система.

Все пак при стартирани повече приложения се наблюдава леко забавяне, което е нормално имайки предвид наличието само на 2GB RAM.

Платформата обаче дава възможност на различните производители да правят разнообразни дизайни, например вече споменатото решение на Toshiba. Тук Asus залага освен на клавиатура и на допълнителен HDD, което е много добра възможност за съхранение на данни и инсталиране на по-големи приложения.

Bay Trail SoC на Intel включва продукти както за таблети, така и за ниския клас преносими компютри. Постигнат е значителен напредък при производителността и енергийната ефективност в този сегмент, неща които определено бяха проблем при предходните поколения.


Разбира се това което направи впечатление е силното загряване при натоварване, затова не препоръчвам да го ползвате в режим таблет в такива ситуации. При работа в док режим, няма да го забележите.

Тестът за издръжливост на батерията както обикновено направих при балансиран режим с 50% яркост и сила на звука със стрийминг на видеосдържание в 720p. Резултатите са наистина задоволителни като моделът издържа малко над 4 часа с един заряд на батерията до сигнализация за включване на захранването.

Определено може да се разчита на дълъг живот на батерията и ако нямате проблеми със зареждането всичко е наред.

Цената на която можете да намерите модела онлайн е малко над 600 лв. Което е доста достъпно за това, което получавате и определено си заслужава ако имате нужда от подобен тип устройство.

Няма коментари:

Публикуване на коментар